TEST KIEŁBAS GRILLOWYCH
- sprawdź co jesz!
TEST PARÓWEK
- sprawdź co jesz!
Żywienie dzieci
Nasze pociechy są naszymi skarbami. Dbamy o nie i chcemy, by nie zabrakło im niczego w życiu. Jednym z najważniejszych elementów prawidłowego rozwoju dziecka jest właściwa dieta, która jest nie tylko urozmaicona, ale także dostarcza istotnych składników odżywczych pomocnych w rozwoju naszego dziecka.
Czytaj więcej »Żywienie ludzi aktywnych fizycznie
Żywność dla osób uprawiających sport i o wzmożonym wysiłku fizycznym jest jedną z odmian żywności funkcjonalnej, bowiem tego typu żywność pokrywa specyficzne, zwiększone potrzeby żywieniowe na energię i składniki odżywcze.
Czytaj więcej »Żywienie seniorów
Pisarz Victor Hugo powiedział: „Po czterdziestce zaczyna się starość młodych, a po pięćdziesiątce młodość starych”. Coś w tym jest! O zasadach żywienia Seniorów więcej znajdziecie w tym rozdziale.
Czytaj więcej »Żywienie osób z nietolerancją laktozy
Nietolerancja laktozy polega na zaburzeniu tolerancji oligosacharydów przez niektóre osoby. Po wypiciu mleka cierpisz na bóle brzucha i biegunki ten tekst jest dla Ciebie.
Czytaj więcej »Żywienie w chorobie Hashimoto
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której tarczyca atakowana jest przez układ immunologiczny. W wielu przypadkach zmiany trybu życia, które wprowadzi chory wpłyną korzystnie na przebieg choroby.
Czytaj więcej »Żywienie osób z nietolerancją glutenu
Celiakia (glutenozależna enteropatia, choroba trzewna) to przewlekła choroba polegająca na nietolerancji glutenu – białka zawartego w ziarnach pszenicy i innych zbożach. Osób na diecie bezglutenowej w Polsce stale przybywa – sama celiakia występuje u 1% społeczeństwa.
Czytaj więcej »Żywienie dorosłych
Bertrand Saadi z Szirazu powiedział: „Najlepszy sposób zachowania zdrowia nie jeść gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia." Ale jeżeli już zdecydujemy się coś zjeść, to warto wiedzieć jak i co. W rozdziale tym znajdziecie pewne wskazówki.
Czytaj więcej »Jak zachować zielony kolor brokułów ?
Chciałabyś by brokuły na twoim talerzu były zawsze pięknie zielone ? Zobacz jak to zrobić !
Czytaj więcej »Jak zachować kolor czerwonego barszczu ?
Sezon buraczany w pełni. Jednak nieraz nasz barszcz gubi kolor, robiś się blady i nijaki. Co należy zrobić?
Czytaj więcej »Jak zatrzymać składniki odżywcze w ziemniakach?
Większość składników odżywczych ziemniaków znajduje się w skórce (90%) i tuż pod nią (9%). Dlatego warto zwrócić uwagę na ich obróbkę termiczną.
Czytaj więcej »Jak kulinarnie rozebrać świnkę ?
Dla nie wtajeminczonych przedstwiany profesjonalny podział tuszki wieprzowej wraz z opisem zastosowania kulinarnego. Czy wiecie, że tuszka wieprzowa składa się z 15 części ? Zerknijcie ...
Czytaj więcej »Jak przygotować bakłażana ?
Bakłażan lub oberżyną nazywamy psiankę podłużną (Solanum melongena). Jest to gatunek roślin z rodziny psiankowatych. Roślina ta ma także inne nazwy: gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Warzywo popularne w kuchni śródzimnomorskiej.
Czytaj więcej »Czy ryby powinniśmy podawać dzieciom?
Wiadomo, iż ryby są źródłem cennych substancji dla młodego organizmu. Jednak jak się okazuje ryba rybie nie równa. Zatem które ryby podawać dzieciom a których unikać ?
Czytaj więcej »Czy dzieci powinny spożywać żywność witaminizowaną?
Żywność dedykowana dzieciom oferuje cały wachlarz witamin i składników mineralnych. Czy dzieci mogą je jeść bez ograniczeń? Na co muszą zwrócić uwagę rodzice?
Czytaj więcej »KeVita - gazowane napoje probiotyczne
KeVita to certyfikowane organiczne napoje gazowane z żywymi kulturami bakterii probiotycznych. Produkowane m.in. w smakach: Mojito, Lemon Cayenne, Kokos, Mango-Kokos, Truskawka-Acai-Kokos, Grejpfrut-Kokos, Cytryna-Imbir. Napój niskokaloryczny, bezmleczny, bezglutenowy, bez GMO.
Producent: KeVita; USA
The Food Doctor
Brytyjski lider w sprawach żywienia, firma The Food Doctor - opracowała linię produktów ułatwiających organizowanie żywieniowego planu dnia. Wdrożył 5 produktów spełniających określone kryteria żywieniowe. Wśród produktów są: soja, mix fasolowy, nasiona i orzechy oraz mieszanka wyselekcjonowanych ziaren.
Producent: Food doctor
Up & Go Liquid Breakfast: Vanilla Ice Flavor
Firma Sanitarium z Malezji proponuje Up & Go Liquid Breakfast: Vanilla Ice Flavor. Produkt dostarcza energii płynącej z protein oraz błonnika dietetycznego. Produkt wpisuje się w linię napojów niskokalorycznych bez dodatku konserwantów.
Producent: Sanitarium
Glowell - beauty drinks
Napoje o smaku malinowo- jaśminowym oraz grejpfrutu i liczi. Odżywiają i nawadniają skórę, pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, produkt antystarzeniowy.
Producent: Nestle
Akcja "Gotuj lokalnie "
Rośnie popularność produktów regionalnych, zarówno w polskich domach, jak
i wśród profesjonalnych szefów kuchni. Również młodzi pasjonaci sztuki kulinarnej przekonali się, że polskie produkty lokalne są wartościowe – można przyrządzić je na wiele niestandardowych sposobów, łączyć smaki, przełamywać schematy i tworzyć nowe, oryginalne przepisy. W sobotę, 27 września br. odbył się finał programu „Gotuj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, podczas którego to właśnie produkty regionalne odegrały główną rolę w zmaganiach o wygraną.
Smakowite otwarcie Atelier Smaku Joli Słomy i Mirka Tymbulaka
W dniu 17 czerwca 2014 roku FoodExpert.pl był gościem otwarcia Atelier Smaku - Joli Słomy & Mirka Trymbulaka. W pracowni kulinarnej serwowane są dania wegańskie i bezglutenowe. To kuchnia wypełniona aromatem ziół, przypraw i naturalnych składników. Miejsce kręcenia programów kulinarnych, szkoła gotowania oraz pracownia wytwarzania smakowitych autorskich specjałów. Zapraszamy na relację zdjęciową z otwarcia.
Czytaj więcej »VII edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD
Międzynarodowe Targi Łódzkie
Warsztaty: Dodatki do żywności, aromaty, znakowanie produktów spożywczych w praktyce – interpretacja przepisów, wytyczne komisji europejskiej
Warszawa
VI Konferencja Naukowa "Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego"
Rogów
2014-08-11
Joanna Górska: Pani Jolu, Panie Mirku, w dniu dzisiejszym stanowią Państwo swego rodzaju instytucję. I nie mówimy tutaj tylko o osobach znanych z zamiłowania do gotowania, ale także intrygujących projektantów ubrań i biżuterii, kreatorów wnętrz czy wydawców poradników kulinarnych. Jak Państwo na to wszystko znajdują czas? Co Was inspiruje i napędza do życia?
Staramy się reagować na to, co podsuwa nam życie. Dawno temu na początku naszej pracy jako projektantów mody otworzyliśmy kawiarenkę, ponieważ szycie ubrań to było jakoś dla nas za mało by się realizować, wnętrze oczywiście zaprojektowaliśmy sami.
Gdy zmienił się nasz styl życia, przestaliśmy jeść mięso i korzystać z alkoholu, wydawało nam się najprostszym otwarcie restauracyjki wegetariańskiej w miejscu kawiarni. Nie był to czas, kiedy byliśmy dobrzy w robieniu interesów, za to mieliśmy dużo energii i twórczego zapału. Restaurację zamknęliśmy po siedmiu miesiącach, ponieważ jak każdy doświadczony w gastronomii człowiek wie, codzienne dbanie o świeże produkty i dopilnowanie kuchni wymaga poświęcenia się w pełni i nie jest tak proste jak zakupienie alkoholu do kawiarni dwa razy w tygodniu.
Wtedy stwierdziliśmy, że wolimy jednak zostać projektantami mody niż kucharzami. Jednak rzeczywistość upomniała się o swoje, ponieważ nasi klienci żądali od nas chociażby przepisów, które zostały po restauracyjce. Napisaliśmy, więc naszą pierwszą książkę „nakarmić duszę. 365 przepisów kuchni wegetariańskiej wraz z myślami na każdy dzień roku”, potem kolejną „ubrać duszę. 52 wartościowe tygodnie z kuchnią wegetariańską’’.
Książka „nakarmić duszę’’ ukazała się nawet w wersji angielskiej. Po paru latach ruszyliśmy z realizacją programu „Atelier Smaku” dla Kuchni. Podczas realizacji 12 serii, nasza dieta ewoluowała z wegetariańskiej do wegańskiej i bezglutenowej. W końcu przenieśliśmy się ze swoim programem do internetu, gdzie każdą naszą nową produkcję można oglądać na kanale www.ateliersmaku.tv.
Oczywiście na antenie Kuchni cały czas można oglądać poprzednie serie. Tak mniej więcej wyglądała nasza droga w telegraficznym skrócie do momentu, w którym jesteśmy obecnie, czyli czasu, w którym otworzyliśmy Pracownię Kulinarną Atelier Smaku. Jako projektanci nadal prowadzimy Atelier Słoma & Trymbulak w Gdyni i w Warszawie, a jako kucharze mamy swoją pracownię kulinarną, w której prowadzimy warsztaty kulinarne z zakresu kuchni wegańskiej i bezglutenowej. Realizujemy program kulinarny, a także powstaje jedzenie na zamówienie i produkty pod marką Atelier Smaku.
Oczywiście sami czuwamy nad tym, by wnętrza wyglądały tak, jak nam się podoba i cieszyły oczy odwiedzających. Lubimy być aktywni i działać multidyscyplinarnie, będąc jednocześnie skupionymi na pracy i na celach, które sobie wyznaczamy. Jest nas dwójka, więc zawsze jest to łatwiej. Doceniamy też oczywiście pomoc naszych współpracowników, przyjaciół i rodziny, bo przetrwali z nami niejedną niełatwą chwilę. Staramy się w tym całym zabieganiu i mnogości tematów znaleźć czas na chwilę dla siebie, rower, trening, bieganie, medytację i spotkania z bliskimi ludźmi
Pani Jolu, co było pierwsze: konieczność przygotowywania potraw bezglutenowych, czy miłość do jedzenia? Innymi słowy jak to się wszystko zaczęło?
Zaczęło się kilkanaście lat temu, gdy z powodów etycznych przeszliśmy na dietę wegetariańską. Zamknęliśmy w tym czasie prowadzoną przez nas przez prawie 4 lata kawiarnię, gdyż nie chcieliśmy zajmować się sprzedażą alkoholu, z którego sami przestaliśmy korzystać. Zdecydowaliśmy się otworzyć w miejscu kawiarni, wspomnianą wcześniej restauracyjkę wegetariańską. Niecały rok prowadzenia restauracyjki pokazał nam różnicę w ilości czasu i zaangażowania, który jest konieczny do prowadzenia dobrej kuchni. Pokazał też, że nie jest to to samo, co zamówienie dwóch dostaw alkoholu do kawiarni w tygodniu. Zdecydowaliśmy się, że w miejscu restauracyjki powstanie atelier mody, które do tej pory było schowane na zapleczu za kawiarnią i restauracyjką. Jak widać, dieta bezmięsna była pierwsza. Dopiero kilka lat temu zrezygnowaliśmy z jedzenia nabiału i równocześnie niemal okazało się, że ze względów zdrowotnych nie powinniśmy oboje jeść glutenu.
Jeszcze podczas współpracy z Kuchnią postanowiliśmy coś zrobić dla promocji tego tematu i tak powstała jedna z serii programu „Atelier Smaku bez glutenu”, a potem serie „Atelier Smaku na szlaku”, gdzie w restauracjach i hotelach razem w szefami kuchni wprowadzaliśmy dania wegańskie i bezglutenowe. W naszym życiu często zdarza się, że konieczność przeradza się w pasję, która nas cieszy i spełnia na co dzień.
Panie Mirku, proszę przybliżyć naszym czytelnikom, na czym polega dieta wegańska i jak bezpiecznie można ją połączyć z dietą bezglutenową. To wydaje się trochę skomplikowane.
Dieta wegańska eliminuje z jadłospisu produkty odzwierzęce, w porównaniu z wegetariańską, również nabiał, jajka, a nawet miód. Co jest fajne, nie ma w niej laktozy, która jest środkiem alergizującym wiele osób. Gdy do tego dodamy dietę bezglutenową, mamy sporą grupę osób, które mogą skorzystać z naszej kuchni. Oczywiście jedna i druga dieta eliminuje bardzo dużą ilość produktów, z których na co dzień korzysta większość społeczeństwa.
Zawsze jednak traktowaliśmy ograniczenia jako bodźce do ruszenia głową i rozbudzenia swojej kreatywności. Życie jest fajniejsze, gdy przeciwności losu traktujemy jako wiatr, który dmie w nasze żagle, a nie powód do narzekania. Może to nie jest popularny pogląd w naszym kraju, ale nam pasuje i sprawia, że każdy dzień jest nowym wyzwaniem i ma swoją jakość.
Mówi się, że wspólna praca zbliża ludzi. Kto dla kogo gotuje? Czy macie swoje ulubione potrawy?
Jesteśmy ze sobą już prawie 22 lata. Razem projektujemy, gotujemy, mieszkamy, dzielimy się radościami i troskami. Wspólnie borykamy się z trudnościami i wspólnie zaciskamy pasa, jeśli jest taka konieczność, bo cel mamy również wspólny. Staramy się jednak zachować trochę przestrzeni dla siebie, każde z nas lubi inne aktywności sportowe i każde trochę inaczej spędza kilka chwil wolnych pod wspólnym dachem. Trzeba dbać zarówno o przestrzeń wspólną jak i o własny prywatny rewir i komfort. Głównie ten wewnętrzny świat, który mamy w głowie. To przestrzeń, w której najpierw musimy poznać samego siebie i czuć się ze sobą dobrze. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie dać z siebie coś dobrego partnerowi i całej reszcie ludzi, którzy potrzebują naszej uwagi i energii.
Odnośnie potraw, które lubimy i łagodzą obyczaje, to przy tak dużej intensywności gotowania w naszej pracowni kulinarnej, w której co tydzień przygotowujemy nowy odcinek na potrzeby www.ateliersmaku.tv, organizujemy różnotematyczne kursy i przygotowujemy nowe jedzenie dla ludzi, zapomnieliśmy już chyba, co jest naszą ulubioną potrawą. Naprawdę. Gdy nie gotujemy przed kamerą lub przed ludźmi, jadamy bardzo prosto. W sezonie wystarczy bób z oliwą do tego świeży pomidor o smaku lata i naprawdę wystarczy. No może jeszcze młode ziemniaki z koperkiem. Oczywiście też dużo eksperymentujemy, smakujemy i łączymy rzeczy na nowo, bo to konieczność w naszej sytuacji, więc niezbyt wiele czasu zostaje na celebrowanie ulubionych, stałych potraw.
Na ekranie występujecie jako para, ale czy w życiu prywatnym jest jeden dowodzący? Kto wymyśla potrawy, a kto je testuje? Jak powstają Państwa przepisy?
Wszystko robimy na zmianę, raz jedno rzuca hasło i opracowuje przepis, raz drugie. Czasami tylko rzuca hasło i daje wyzwanie temu drugiemu. W tym czasie jednak nigdy nie jest tak, że ktoś się obija, by ktoś mógł pracować. Skrupulatnie dzielimy obowiązki, ktoś szykuje produkty spożywcze do programu, ktoś bardziej reżyseruje, a potem nadzoruje montaż. Jedno z nas bardziej dba o terminy i konieczne płatności oraz zamówienia, a drugie robi zakupy na co dzień i dogląda spraw pracowni krawieckiej. Pomimo tego, że każde z nas ma swoje mocne i słabe strony, wymieniamy się zadaniami, gdy powstaje taka konieczność. Dzięki temu jesteśmy w stanie też znaleźć się skórze partnera i doświadczyć, czy żyje mu sie komfortowo czy coś trzeba zmodyfikować w podziale ról.
Przepisy natomiast powstają z różnych inspiracji kulturami, innymi kuchniami, a także są wyzwaniami w sytuacjach, gdy wydaje nam się, że pewnych rzeczy nie da się zastosować w naszej diecie. Nie daje nam to spokoju i zaczynamy kombinować. W ostatnim czasie natomiast wiele przepisów powstaje na prośbę osób, które śledzą nasz kanał na youtube. Proszą nas o przepis na jakiś rodzaj chleba, naleśniki, zupę, a my staramy się reagować i nie odkładać spraw na przyszłość, by nie tworzyły niepotrzebnej kolejki, która w pewnym momencie staje się ciężarem do dźwigania. Atelier Smaku to bardzo dynamiczny produkt i pomysł na życie. Dotyczy to zarówno programu, warsztatów i jedzenia na zamówienie. Dbamy o to, by wszystko było dopieszczone pod względem, jakości składników, smaku, wyglądu, bo oprawa jest ważna nie tylko dla ubrań i jedzenia.
I na koniec pytanie: Czym w najbliższych tygodniach, miesiącach zaskoczy nasz duet Słoma - Trymbulak?
Oczywiście będą powstawały nowe odcinki programu, bo w końcu co niedziala o 19.00 udostępniamy kolejny przepis. Będą też opracowywane nowe tematy warsztatów, ale będzie najprawdopodobniej to też czas, w którym zajmiemy się rozwinięciem serii autorskich produktów Atelier Smaku. Powstaną kolejne smaki wegańskich i bezglutenowych pierogów, do których dołączą też inne produkty. Musimy też zadbać o dostępność naszych rzeczy nie tylko w Gdyni i w Warszawie, ponieważ mamy sporo zapytań o to. Tak właśnie konieczność i ograniczenia w diecie przerodziły się w pasję, którą trzeba wpisać w plan rozwoju biznesu uszytego na miarę.
Bardzo serdecznie dziękuję za wywaid.
Joanna Górska
redaktor naczelna
W duecie Atelier Smaku
Zapraszam na wywiad z Jolantą Słomą i Mirosławem Tymbulakiem - propagatorami kuchni wegańskiej i bezglutenowej, autorami programów kulinarnych, projektantów i wydawców poradników kulinarnych.Właścicieli pracowni kulinarnej Atelier Smaku w Gdyni.
Czytaj więcej »2014-09-30
Juz wkrótce na półki sklepowe trafi świeza porcja zdrowia - Kukurydza Złocista Bonduelle ze Świeżych Zbiorów oraz Groszek Bonduelle ze Świeżych Polskich Zbiorów.
Czytaj więcej »2014-09-27
Hoop Polska przygotowała limitowaną edycję syropów Paola, wykorzystującą prozdrowotne właściwości owoców.
Czytaj więcej »2014-09-26
DrWitt Jabłko Witalność to połączenie 100 proc. soku z polskich jabłek i sześciu witamin wspomagających, ważną w okresie jesiennym, witalność.
Czytaj więcej »2014-09-24
Główny Lekarza Weterynarii w dniu 18 września br. wydał komunikat dotyczący wprowadzania na rynek produktów mięsnych i produktów rybołówstwa wędzonych tradycyjnie po 1 września 2014 r.
Czytaj więcej »2014-09-22
Hochland obchodzi dwudziestolecie obecności na polskim rynku i w związku z tym przystąpił do urodzinowej loterii konsumenckiej pod hasłem „Świętuj z nami 20 lat Hochland w Polsce”. 20 tys. zł dziennie na 20 lat Hochland przez 8 tygodni !. Zobacz szczególy promocji ... -
Czytaj więcej »2014-09-18
Owoce Mini kiwi, odmiany wyhodowanej przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pojawiły się już w naszych sklepach. Produkt posiada wysokie wartośic odżywcze i unikatowy smak.
Czytaj więcej »2014-09-17
Firma Kupiec przygotowała lekką i pyszną propozycję z serii „Coś na Ząb” - Crunchy naturalne oraz o smaku pomarańczy i czekolady w nowej odsłonie z wysoką zawartością błonnika. To doskonała opcja na śniadanie czy lunch: wystarczy dodać mleko, kefir, jogurt albo ulubione owoce - i gotowe!
Czytaj więcej »2014-09-16
Na polskim rynku pojawiły się pyszne kiełbaski „Degustino”. Te pełne mięsa i smaku, konfekcjonowane przysmaki produkuje Chrzanowska Manufaktura Wędlin. W pierwszej kolejności do sklepów trafiły trzy tradycyjne smaki: kiełbaski podwawelskie, śląskie i białe. Wszystkie Degustino produkowane są wg domowych receptur, pasteryzowane jak weki od mamy i co ważne nie zawierają glutenu.
Czytaj więcej »2014-09-13
Właśnie rozpoczyna się kampania „Weź się za wołowinę”. To ogólnopolski konkurs kierowany do restauratorów, Chefów kuchni i konsumentów. Projekt ma na celu zwiększenie spożycia polskiej wołowiny na rodzimym rynku poprzez edukację konsumentów na temat m.in. jakości produkowanego mięsa, walorów smakowych oraz możliwości wykorzystania.
Czytaj więcej »2014-09-11
Ustawodawca unijny stworzył nowe obowiązki dla podmiotów z branży spożywczej dotyczce żywwności bezglutenowej. Nowe zasady sa ujęte w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 828/2014 z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności.
Czytaj więcej »2014-09-09
Produkty z żurawiną były przedmiotem wielu badań, które miały wykazać wpływ zawartych w nich proantocyjanidyn na hamowanie adhezji bakterii chorobotwórczych zasiedlających drogi moczowe. W latach 2003-2008 Francuska Agencja Bezpieczeństwa Żywności przeprowadzała badania produktów z żurawiną i potwierdziła opisany wyżej związek przyczynowo-skutkowy. Jednak przeciwne zdanie na ten temat wyraził wtedy EFSA.
Czytaj więcej »2014-09-05
Dzieci z nietolerancją glutenu i na diecie eliminacyjnej nie muszą już rezygnować z ulubionych przysmaków. W ofercie Drosed, Specjalisty od drobiu, znajdziesz wyjątkowe parówki Smakowite z symbolem przekreślonego kłosa. Na ich bazie wyczarujesz wiele smakołyków dla swojego malucha.
Czytaj więcej »2014-09-04
Marka Wedel po raz kolejny świętuje Międzynarodowy Dzień Czekolady w centrum Warszawy i zaprasza do podziwiania dwumetrowego Pałacu Kultury i Nauki wykonanego w całości z 440 kg wedlowskiej czekolady!
Czytaj więcej »2014-09-04
Z okazji rozpoczecia rolu szkolnego Hochland rozpoczął nowa kampanię serów żotych plasterkowanych pod hasłem "Na litr mleka czasu szkoda, 4 plastry to wygoda! Kampania skierowana jest do dzieci oraz ich rodziców i ma na celu zwrócenie uwagi na zwiększenie udziału serów podpuszczkowych bogatych w naturalny wapń w diecie dzieci.
Czytaj więcej »2014-08-28
Według Inspekcji Handlowej co piąty produkt ekologiczny sprzedawany w Polsce nie spełnia wymagań. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z karami.
Czytaj więcej »